WLAN-felmérés

A mérnöki tevékenységek közül leginkább a vezetéknélküli hálózat felmérések (WLAN-felmérések) állnak hozzám közel, ahogy ilyen jellegű tanfolyamokat is tartok legtöbbször.

A WLAN-szakterület nagyon sokrétű tudást feltételez a technológiai alapoktól kezdve egészen a berendezések beállítási opcióin, biztonsági paraméterein és a már meglévő rendszerbe illeszthetőség problémaköréig bezárólag – tehát szinte a rendszerintegrátori szakma minden részterülete megmutatkozik itt.

Egy-egy zöld mezős WLAN-felmérés során is elég komplex tevékenységeket kell végezni, hát még amikor már telepítésre kerül a sor…

A továbbiakban az itt látható fényképek mindegyike olyan területen (még pontosabban a legtöbb általam, vagy a saját fényképezőgépemmel) készült, ahol munkám során megfordultam egy-egy WLAN-felmérés vagy telepítés kapcsán. Az üzleti titkokra való tekintettel nem a konkrét projekteket, ügyfeleket és igényeket fogom ismertetni, hanem csak áttekintést szeretnék nyújtani egy-egy felmérés részleteiről, nehézségeiről.

Először is nem mindegy, hogy milyen körülmények között kell végezni az adott WLAN-felmérést, mert a rádióhullámok terjedését leginkább az adott környezeti feltételek befolyásolják (leginkább negatív irányban…), és nem mindig csak irodai környezetben kell telepíteni a vezeték nélküli megoldásokat.

Lényeges különbség van kültéri és beltéri megoldások között, ahogy az egyes jellegzetes munkaterületek között is. Nem mindegy, hogy egy raktárban milyen berendezések és áruk találhatóak ahogy az sem, hogy mennyire vannak már feltöltve a polcok, vagy hogy egyszerre hány ember fog az épületen belül tartózkodni. Ugyanúgy egész más jellegű problémákkal kell szembenézni kültéri megoldásoknál egy város szélén (nagy nyílt területek), vagy egy forgalmas város központja esetén. Extrém hőmérsékleti vagy helyszíni körülmények között is (pl. hajón, reptéren) is lehet WLAN-hálózatokat üzemeltetni – más-más megoldandó kihívásokkal szembesülve.

Ha már megszületett a döntés: szükséges egy WLAN-felmérést elvégezni az adott területen, akkor jön a munkafolyamatoknak azon része, ami pontos előzetes tájékozódást és felkészülést igényel, ugyanis nem mindig biztosítottak a felméréshez szükséges körülmények. Van-e mindenhol áram? Van-e mindenhol hálózati végpont? Be lehet-e jutni, fel lehet-e mászni mindenhova, ahol szeretnénk méréseket végezni? Fel tudjuk tenni a megfelelő magasságba a berendezéseinket – hogy megfelelően működjenek és közben azok se zavarjanak más munkafolyamatokat? Vannak speciális körülmények az épületen belül, amikről tudni kell? Szükséges-e valamilyen védőfelszerelés? Birtokában vagyunk az összes szükséges antennának, berendezésnek és mérőműszernek, amik szükségesek lesznek majd? Ezeket a kérdéseket a végtelenségig lehetne sorolni…

 Tehát megtörténik a mérés…

DSCF0013

A lehető legideálisabb esetben semmilyen zavaró körülmény nem befolyásolja a leendő hálózatot, és nincs akadálya egy sikeres telepítésnek.

De az esetek többsége inkább ilyen (vagy még ilyenebb…) :

A két képet (rájuk kattintva nagyobb méretben is megjelenik) az ingyenes Wifi Analyzer szoftverrel készítettem el (az elsőt egy szinte lakatlan kis faluban, a másodikat pedig egy társasházban, ahol jól látható módon egyszerre több, egymást átfedő és zavaró hálózat is található).

Ha az elsődleges felmérések azt mutatták meg, hogy azért nem minden tökéletes a lefedettségi / egyéb más mutatók tekintetében, akkor komolyabb felmérésekre is szükség van, és nem elég a minden tudományos alapot nélkülöző “hasra csapok és vakon megmondom hova és hány AP fogja biztosan lefedni a területet”.

Ekkor jön képbe (vagyis szinte mindig) az igazi szakértelmet és mérőberendezéseket feltételező WLAN-felmérés (angolul Site Survey).

Nagy valószínűséggel a felmérést úgynevezett spektrum analizátoros méréssel érdemes kezdeni, ami a jel erősségét, minőségét, frekvenciáját, az esetleges zavarokat és a zavaró forrásokat is képes megmutatni. A spektrum analízist csakis speciális hálókártyákkal vagy AP-k segítségével lehet elvégezni, ezek hiányában pedig csak (szinte) vakon tapogatózunk.

Itt is a képre kattintva láthatjuk a részleteket. Ezt a képet Cisco Spectrum Expert szoftverrel és az ehhez szükséges speciális hálókártyával készítettem egy mikrohullámú sütő közelében.

 A (leendő) hálózat optimalizálásához további mérések és szoftverek szükségesek.

Itt bizony ez a Wireshark analízis elég sok újraküldött keretről árulkodik… De vajon mi okozhatja ezt? Erre a választ az Airmagnet szoftvercsalád adhatja meg számunkra (amelyet WLAN felmérésre és hiba detektálásra is lehet használni).

Kivételesen a fenti képek csak illusztrációul szolgálnak, és az Airmagnet szoftverek komplexitását mutatják meg (és nem egy konkrét felmérésemhez kapcsolódnak), de az egyik képen egy újabb probléma(forrás) vetődik fel, miszerint a céges hálózatra túl sok okostelefonos – úgynevezett BYOD (Bring Your Own Device)-felhasználó kapcsolódott, amelyek azon kívül, hogy zavarják egymást és a cég hálózatát, még számos biztonsági kockázatot is jelenthetnek.

De ez már legyen egy másik történetben elmesélve… :)